Shrnutí toho nejdůležitějšího, co přináší zákon o hromadných žalobách

Shrnutí toho nejdůležitějšího, co přináší zákon o hromadných žalobách

Důvody přijetí zákona

Hromadné žaloby jsou institutem značně rozšířeným zejména ve Spojených státech či Velké Británii. Vzhledem k praktickému významu tohoto institutu dochází k jeho rozšiřování i do právních řádů zemí kontinentální Evropy, a tedy i do České republiky.

Institut hromadných žalob není pro český právní řád zcela novým jevem, dosavadní právní úprava však byla značně roztroušená a po dlouholetých diskusích došlo k přijetí komplexního, samostatného zákona č. 179/2024 Sb., o hromadném občanském řízení soudním.

Cílem úpravy hromadných žalob je umožnit většímu počtu osob, zasažených srovnatelným nezákonným jednáním, uplatnit své nároky. Často jsou totiž nároky jednotlivých osob příliš malé na to, aby se vyplatilo je uplatňovat samostatně soudní cestou. Prostřednictvím hromadných žalob však půjde i takové nároky efektivně vymáhat.

Podmínky a pravidla pro podání hromadné žaloby

Základním předpokladem pro podání hromadné žaloby je existence větší skupiny osob, které sdílí podobné skutkové i právní nároky vůči jednomu žalovanému subjektu. Pro ilustraci si lze představit sériově vyráběný výrobek, u kterého se objeví vada.

Hromadnou žalobu může iniciovat pouze nezisková právnická osoba, která splňuje předem stanovená zákonná pravidla. Tato pravidla zahrnují zejména prokázání předchozí aktivity v oblasti ochrany práv spotřebitelů. Pro přípustnost hromadné žaloby je navíc vyžadována přihláška (tj. připojení se) alespoň 10 spotřebitelů.

Ministerstvo spravedlnosti vytvořilo internetovou databázi probíhajících hromadných řízení, která slouží k ověření, zda již bylo v konkrétní záležitosti zahájeno hromadné řízení. Pokud takové řízení již probíhá, je možné se do něj přihlásit ve stanovené lhůtě. Zmeškání lhůty nelze prominout.

Přihlásit se lze i v době, kdy soud ještě hromadnou žalobu nepřipustil. V takovém případě je třeba se řídit pokyny příslušné neziskové organizace, které budou zveřejněny na jejích internetových stránkách.

Rozhodnutí soudu o přípustnosti hromadné žaloby nebrání podání individuální žaloby. Jinými slovy, pokud má spotřebitel zájem uplatnit svůj nárok mimo hromadnou žalobu, je to možné. Nelze však uplatnit nárok současně v obou typech řízení.

Pro řízení o hromadných žalobách je vždy příslušný Městský soud v Praze.

Důsledky podání přihlášky do hromadného řízení

Předně je důležité uvést, že přihlášku lze stáhnout zpět až do uplynutí lhůty pro přihlašování. Po uplynutí této lhůty je tak možné učinit pouze ve výjimečných případech.

V rámci řízení má přihlášený spotřebitel speciální postavení tzv. člena zúčastněné skupiny. V tomto postavení má, na rozdíl od žalobce, nárok jen na určitá procesní práva, jako je právo na informace o průběhu řízení, právo nahlížet do spisu nebo právo podávat námitky proti návrhu smíru nebo proti návrhu na změnu hromadné žaloby.

Pokud soud rozhodne o věci samé, tedy nárok přizná nebo žalobu zamítne, bude přihlášený spotřebitel takovým rozhodnutím vázán a nebude moci podat individuální žalobu. Obdobná situace nastane i v případě, kdy dojde ke schválení smíru.